ST4EC100
TRIMMER 10 OHM 0.25W TH
product image
ST4EC100 Picture
SeekIC No. : 003621318 Detail
ST4EC100: TRIMMER 10 OHM 0.25W TH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ST4EC100
Quick Details
Series: ST4 Manufacturer: Copal Electronics Inc
Resistance (Ohms): 10 Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Package / Case : TQFP-64 Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: ±250ppm/°C Number of Turns: Single
Adjustment Type: Top Adjustment Resistive Material: Cermet
Mounting Type: Through Hole Termination Style: PC Pin
Packaging: Bulk
Description
Number of Turns: Single
Adjustment Type: Top Adjustment
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Temperature Coefficient: ±250ppm/°C
Resistive Material: Cermet
Tolerance: ±20%
Packaging: Bulk
Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Manufacturer: Copal Electronics Inc
Series: ST4
Size / Dimension: Square - 0.197" L x 0.177" W x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)
Resistance (Ohms): 10
Parameters:
Technical/Catalog InformationST4EC100
VendorCopal Electronics Inc
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms10.0
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Number of TurnsSingle
Package / CaseSquare - 0.197" L x 0.177" W x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±20%