ST4EC103
TRIMMER 10K OHM 0.25W TH
product image
ST4EC103 Picture
SeekIC No. : 003621321 Detail
ST4EC103: TRIMMER 10K OHM 0.25W TH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ST4EC103
Quick Details
Series: ST4 Manufacturer: Copal Electronics Inc
Resistance (Ohms): 10k Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Package / Case : TQFP-64 Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C Number of Turns: Single
Description
Resistance (Ohms): 10k
Resistive Material: Cermet
Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Packaging: Bulk
Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Manufacturer: Copal Electronics Inc
Series: ST4
Size / Dimension: Square - 0.197" L x 0.177" W x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationST4EC103
VendorCopal Electronics Inc
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms10.0K
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Number of TurnsSingle
Package / CaseSquare - 0.197" L x 0.177" W x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±20%