ST4EC203
TRIMMER 20K OHM 0.25W TH
product image
ST4EC203 Picture
SeekIC No. : 003622486 Detail
ST4EC203: TRIMMER 20K OHM 0.25W TH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ST4EC203
Quick Details
Series: ST4 Manufacturer: Copal Electronics Inc
Resistance (Ohms): 20k Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Tolerance: ±20% Package / Case : TQFP-64
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C Number of Turns: Single
Termination Style: PC Pin
Resistance (Ohms): 20k
Resistive Material: Cermet
Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Packaging: Bulk
Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Manufacturer: Copal Electronics Inc
Series: ST4
Size / Dimension: Square - 0.197" L x 0.177" W x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationST4EC203
VendorCopal Electronics Inc
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms20.0K
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Number of TurnsSingle
Package / CaseSquare - 0.197" L x 0.177" W x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±20%