ST4ETB501
Trimmer Resistors - SMD 4mm SQ 500ohms
product image
ST4ETB501 Picture
SeekIC No. : 001264102 Detail
ST4ETB501: Trimmer Resistors - SMD 4mm SQ 500ohms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ST4ETB501
Mfg:
Vishay/BC Components
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Trimmer Resistors - Single Turn Product Type : Single Turn
Resistance : 500 Ohms Termination Style : SMD/SMT
Power Rating : 250 mWatts (1/4 Watt) Tolerance : 20 %
Description
Number of Turns :
Element Type :
Taper :
Voltage Rating :
Temperature Coefficient :
Termination Style : SMD/SMT
Power Rating : 250 mWatts (1/4 Watt)
Resistance : 500 Ohms
Product Type : Single Turn
Tolerance : 20 %
Product : Trimmer Resistors - Single Turn
Parameters:
Technical/Catalog InformationST4ETB501
VendorCopal Electronics Inc
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms500
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Number of TurnsSingle
Package / CaseSquare - 0.197" L x 0.177" W x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)
PackagingTape & Reel (TR)
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±20%