ST4ETH105
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD
product image
ST4ETH105 Picture
SeekIC No. : 003622519 Detail
ST4ETH105: TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ST4ETH105
Quick Details
Series: ST4 Manufacturer: Copal Electronics Inc
Resistance (Ohms): 1M Tolerance : 10 %
Power (Watts): 0.25W, 1/4W Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C Number of Turns: Single
Mounting Type: Surface Mount
Resistance (Ohms): 1M
Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Packaging: Tape & Reel (TR)
Size / Dimension: Square - 0.197" L x 0.177" W x 0.224" H (5.00mm x 4.50mm x 5.70mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationST4ETH105
VendorCopal Electronics Inc
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms1.00M
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Number of TurnsSingle
Package / CaseSquare - 0.197" L x 0.177" W x 0.224" H (5.00mm x 4.50mm x 5.70mm)
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±20%