ST5ER504
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD
product image
ST5ER504 Picture
SeekIC No. : 003621706 Detail
ST5ER504: TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ST5ER504
Quick Details
Series: ST5 Manufacturer: Copal Electronics Inc
Resistance (Ohms): 500k Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Tolerance: ±10% Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Supply Voltage - Min : 2.7 V
Description
Adjustment Type: Side Adjustment
Resistance (Ohms): 500k
Resistive Material: Cermet
Mounting Type: Surface Mount
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Packaging: Bulk
Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Manufacturer: Copal Electronics Inc
Tolerance: ±10%
Number of Turns: 14
Size / Dimension: Square - 0.266" L x 0.236" W x 0.169" H (6.75mm x 6.00mm x 4.30mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationST5ER504
VendorCopal Electronics Inc
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms500K
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Number of Turns14
Package / CaseSquare - 0.266" L x 0.236" W x 0.169" H (6.75mm x 6.00mm x 4.30mm)
PackagingBulk
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%