ST5ETR101
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD
product image
ST5ETR101 Picture
SeekIC No. : 003622301 Detail
ST5ETR101: TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ST5ETR101
Quick Details
Series: ST5 Manufacturer: Copal Electronics Inc
Resistance (Ohms): 100 Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Tolerance: ±10% Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Number of Turns: 14 Adjustment Type: Side Adjustment
Resistive Material: Cermet Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: Gull Wing Supply Voltage - Min : 2.7 V
Packaging: Tape & Box (TB)
Mounting Type: Surface Mount
Resistance (Ohms): 100
Packaging: Tape & Box (TB)
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Manufacturer: Copal Electronics Inc
Tolerance: ±10%
Number of Turns: 14
Size / Dimension: Square - 0.266" L x 0.236" W x 0.169" H (6.75mm x 6.00mm x 4.30mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationST5ETR101
VendorCopal Electronics Inc
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms100
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Number of Turns14
Package / CaseSquare - 0.266" L x 0.236" W x 0.169" H (6.75mm x 6.00mm x 4.30mm)
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%