ST5ETW204
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD
product image
ST5ETW204 Picture
SeekIC No. : 003622291 Detail
ST5ETW204: TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ST5ETW204
Quick Details
Series: ST5 Manufacturer: Copal Electronics Inc
Resistance (Ohms): 200k Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Tolerance: ±10% Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Number of Turns: 14 Adjustment Type: Top Adjustment
Resistive Material: Cermet Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: Gull Wing Supply Voltage - Min : 2.7 V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Adjustment Type: Top Adjustment
Resistance (Ohms): 200k
Resistive Material: Cermet
Mounting Type: Surface Mount
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Manufacturer: Copal Electronics Inc
Tolerance: ±10%
Number of Turns: 14
Size / Dimension: Square - 0.236" L x 0.169" W x 0.266" H (6.00mm x 4.30mm x 6.75mm)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Parameters:
Technical/Catalog InformationST5ETW204
VendorCopal Electronics Inc
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms200K
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Number of Turns14
Package / CaseSquare - 0.236" L x 0.169" W x 0.266" H (6.00mm x 4.30mm x 6.75mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±10%
Mounting TypeSurface Mount