STB30NM50N
MOSFET N-ch 500 Volt 27Amp Power MDmesh
product image
STB30NM50N Picture
SeekIC No. : 00161913 Detail
STB30NM50N: MOSFET N-ch 500 Volt 27Amp Power MDmesh
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB30NM50N
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V Continuous Drain Current : 27 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.115 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V
Continuous Drain Current : 27 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.115 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB30NM50N
VendorSTMicroelectronics
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C27A
Rds On (Max) @ Id, Vgs115 mOhm @ 13.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2740pF @ 50V
Power - Max190W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs94nC @ 10V