STB30NM60N
MOSFET N-channel 600V, 25A Power II Mdmesh
product image
STB30NM60N Picture
SeekIC No. : 00151650 Detail
STB30NM60N: MOSFET N-channel 600V, 25A Power II Mdmesh
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB30NM60N
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 25 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.13 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Continuous Drain Current : 25 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.13 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB30NM60N
VendorSTMicroelectronics (VA)
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C25A
Rds On (Max) @ Id, Vgs130 mOhm @ 12.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2700pF @ 50V
Power - Max190W
PackagingDigi-Reel?
Gate Charge (Qg) @ Vgs91nC @ 10V