STB40NF20
MOSFET Low charge STripFET
product image
STB40NF20 Picture
SeekIC No. : 00149376 Detail
STB40NF20: MOSFET Low charge STripFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB40NF20
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 40 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 45 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Package / Case : D2PAK
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Continuous Drain Current : 40 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 45 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB40NF20
VendorSTMicroelectronics (VA)
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C40A
Rds On (Max) @ Id, Vgs45 mOhm @ 20A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2500pF @ 25V
Power - Max160W
PackagingCut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) @ Vgs75nC @ 10V