STB50NE10T4
MOSFET N-Ch 100 Volt 50 Amp
product image
STB50NE10T4 Picture
SeekIC No. : 00160468 Detail
STB50NE10T4: MOSFET N-Ch 100 Volt 50 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB50NE10T4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 50 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.021 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Package / Case : D2PAK
Continuous Drain Current : 50 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.021 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB50NE10T4
VendorSTMicroelectronics
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C50A
Rds On (Max) @ Id, Vgs27 mOhm @ 25A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 6000pF @ 25V
Power - Max180W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs166nC @ 10V