STB60N55F3
MOSFET STripFET
product image
STB60N55F3 Picture
SeekIC No. : 00147080 Detail
STB60N55F3: MOSFET STripFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB60N55F3
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 8.5 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : D2PAK
Continuous Drain Current : 80 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 8.5 mOhms