STB60NE06L-16T4
MOSFET N-Ch 60 Volt 60 Amp
product image
STB60NE06L-16T4 Picture
SeekIC No. : 00162479 Detail
STB60NE06L-16T4: MOSFET N-Ch 60 Volt 60 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB60NE06L-16T4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 15 V Continuous Drain Current : 60 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.012 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 15 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Continuous Drain Current : 60 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.012 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB60NE06L-16T4
VendorSTMicroelectronics
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C60A
Rds On (Max) @ Id, Vgs14 mOhm @ 30A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 4150pF @ 25V
Power - Max150W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs70nC @ 4.5V