STB70NF3LLT4
MOSFET N-Ch 30 Volt 70 Amp
product image
STB70NF3LLT4 Picture
SeekIC No. : 00159032 Detail
STB70NF3LLT4: MOSFET N-Ch 30 Volt 70 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB70NF3LLT4
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V Continuous Drain Current : 70 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0095 Ohms Configuration : Single
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Package / Case : D2PAK
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0095 Ohms
Continuous Drain Current : 70 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB70NF3LLT4
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C70A
Rds On (Max) @ Id, Vgs9.5 mOhm @ 35A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1650pF @ 25V
Power - Max100W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs33nC @ 4.5V