STB75N20
MOSFET POWER MOSFET
product image
STB75N20 Picture
SeekIC No. : 00166631 Detail
STB75N20: MOSFET POWER MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB75N20
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 75 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.034 Ohms Configuration : Single
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Continuous Drain Current : 75 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.034 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB75N20
VendorSTMicroelectronics (VA)
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C75A
Rds On (Max) @ Id, Vgs34 mOhm @ 37A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3260pF @ 25V
Power - Max190W
PackagingCut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) @ Vgs84nC @ 10V