STB75NF75LT4
MOSFET N-Ch 75 Volt 75 Amp
product image
STB75NF75LT4 Picture
SeekIC No. : 00150249 Detail
STB75NF75LT4: MOSFET N-Ch 75 Volt 75 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB75NF75LT4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 75 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 15 V Continuous Drain Current : 75 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.01 Ohms Configuration : Single
Package / Case : D2PAK
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 15 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 75 V
Continuous Drain Current : 75 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.01 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB75NF75LT4
VendorSTMicroelectronics (VA)
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C75A
Rds On (Max) @ Id, Vgs11 mOhm @ 37.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 4300pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingDigi-Reel?
Gate Charge (Qg) @ Vgs90nC @ 5V