STB80NE06-10
MOSFET RO 511-STB80NF06
product image
STB80NE06-10 Picture
SeekIC No. : 00166336 Detail
STB80NE06-10: MOSFET RO 511-STB80NF06
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB80NE06-10
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 8.5 m Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 80 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 8.5 m Ohms
Features:
* TYPICAL RDS(on) = 0.0085
* EXCEPTIONAL dv/dt CAPABILITY
* 100% AVALANCHE TESTED
* APPLICATION ORIENTED
   CHARACTERIZATION
* FOR THROUGH-HOLE VERSION CONTACT
   SALES OFFICE
Application
* SOLENOID AND RELAY DRIVERS
* MOTOR CONTROL, AUDIO AMPLIFIERS
* DC-DC CONVERTERS
* AUTOMOTIVE ENVIRONMENT
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
VDS Drain-source Voltage (VGS = 0) 60 V
VDGR Drain- gate Voltage (RGS = 20 k) 60 V
VGS Gate-source Voltage ± 20 V
ID Drain Current (continuous) at Tc = 25 80 A
ID Drain Current (continuous) at Tc = 100 57 A
IDM(•) Drain Current (pulsed) 320 A
Ptot Total Dissipation at Tc = 25 150 W
  Derating Factor 1 W/
dv/dt Peak Diode Recovery voltage slope 7 V/ns