STB80NF10T4
MOSFET N-Ch 100 Volt 80 Amp
product image
STB80NF10T4 Picture
SeekIC No. : 00145944 Detail
STB80NF10T4: MOSFET N-Ch 100 Volt 80 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB80NF10T4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 15 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Package / Case : D2PAK
Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 15 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB80NF10T4
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C80A
Rds On (Max) @ Id, Vgs15 mOhm @ 40A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5500pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingCut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) @ Vgs182nC @ 10V