STB85NF55T4
MOSFET N-Ch 55 Volt 80 Amp
product image
STB85NF55T4 Picture
SeekIC No. : 00156277 Detail
STB85NF55T4: MOSFET N-Ch 55 Volt 80 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB85NF55T4
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.008 Ohms Configuration : Single
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Package / Case : D2PAK
Continuous Drain Current : 80 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.008 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB85NF55T4
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C80A
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 40A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3700pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 10V