STD100NH02LT4
MOSFET N-Ch 24 Volt 60 Amp
product image
STD100NH02LT4 Picture
SeekIC No. : 00163791 Detail
STD100NH02LT4: MOSFET N-Ch 24 Volt 60 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD100NH02LT4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 24 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 60 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.005 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-252 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : TO-252
Continuous Drain Current : 60 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.005 Ohms
Drain-Source Breakdown Voltage : 24 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD100NH02LT4
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)24V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C60A
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.8 mOhm @ 30A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3940pF @ 15V
Power - Max100W
PackagingDigi-Reel?
Gate Charge (Qg) @ Vgs84nC @ 10V