STD100NH03LT4
MOSFET N-Ch 30 Volt 60 Amp
product image
STD100NH03LT4 Picture
SeekIC No. : 00163622 Detail
STD100NH03LT4: MOSFET N-Ch 30 Volt 60 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD100NH03LT4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 60 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.005 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-252 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Package / Case : TO-252
Continuous Drain Current : 60 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.005 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD100NH03LT4
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C60A
Rds On (Max) @ Id, Vgs5.5 mOhm @ 30A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 4100pF @ 15V
Power - Max100W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs77nC @ 10V