STD10NF10T4
MOSFET N-Ch 100 Volt 10 Amp
product image
STD10NF10T4 Picture
SeekIC No. : 00146256 Detail
STD10NF10T4: MOSFET N-Ch 100 Volt 10 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD10NF10T4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 13 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 130 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-252 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Package / Case : TO-252
Continuous Drain Current : 13 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 130 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD10NF10T4
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C13A
Rds On (Max) @ Id, Vgs130 mOhm @ 5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 460pF @ 25V
Power - Max50W
PackagingDigi-Reel?
Gate Charge (Qg) @ Vgs21nC @ 10V