STD10NM65N
MOSFET N-Channel 650V Power MDmesh
product image
STD10NM65N Picture
SeekIC No. : 00159001 Detail
STD10NM65N: MOSFET N-Channel 650V Power MDmesh
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD10NM65N
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 650 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V Continuous Drain Current : 9 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.48 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Packaging : Reel
Package / Case : DPAK
Drain-Source Breakdown Voltage : 650 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Continuous Drain Current : 9 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.48 Ohms
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD10NM65N
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C9A
Rds On (Max) @ Id, Vgs480 mOhm @ 4.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 850pF @ 50V
Power - Max90W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs25nC @ 10V