STD10PF06T4
MOSFET P-Ch 60 Volt 10 Amp
product image
STD10PF06T4 Picture
SeekIC No. : 00149739 Detail
STD10PF06T4: MOSFET P-Ch 60 Volt 10 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD10PF06T4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : P-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 10 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 200 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK Packaging : Reel
Description
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Packaging : Reel
Package / Case : DPAK
Transistor Polarity : P-Channel
Continuous Drain Current : 10 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 200 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD10PF06T4
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C10A
Rds On (Max) @ Id, Vgs200 mOhm @ 5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 850pF @ 25V
Power - Max40W
PackagingDigi-Reel?
Gate Charge (Qg) @ Vgs21nC @ 10V