STD15NF10T4
MOSFET N-Ch 100 Volt 15 Amp
product image
STD15NF10T4 Picture
SeekIC No. : 00148829 Detail
STD15NF10T4: MOSFET N-Ch 100 Volt 15 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD15NF10T4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 23 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 80 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-252 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Package / Case : TO-252
Continuous Drain Current : 23 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 80 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD15NF10T4
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C23A
Rds On (Max) @ Id, Vgs65 mOhm @ 12A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 870pF @ 25V
Power - Max70W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V