STD16NF25
MOSFET N-Channel 250V Pwr Mosfet
product image
STD16NF25 Picture
SeekIC No. : 00148740 Detail
STD16NF25: MOSFET N-Channel 250V Pwr Mosfet
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD16NF25
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 13 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.235 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : DPAK
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Continuous Drain Current : 13 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.235 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD16NF25
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C13A
Rds On (Max) @ Id, Vgs235 mOhm @ 6.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 680pF @ 25V
Power - Max90W
PackagingDigi-Reel?
Gate Charge (Qg) @ Vgs18nC @ 10V