STD17NF03LT4
MOSFET N-Ch 30 Volt 17 Amp
product image
STD17NF03LT4 Picture
SeekIC No. : 00146920 Detail
STD17NF03LT4: MOSFET N-Ch 30 Volt 17 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD17NF03LT4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V Continuous Drain Current : 17 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.038 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-252 Packaging : Reel
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Package / Case : TO-252
Continuous Drain Current : 17 A
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.038 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD17NF03LT4
VendorSTMicroelectronics (VA)
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C17A
Rds On (Max) @ Id, Vgs50 mOhm @ 8.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 320pF @ 25V
Power - Max30W
PackagingDigi-Reel?
Gate Charge (Qg) @ Vgs6.5nC @ 5V