STD20N20T4
MOSFET N-Ch 200 Volt 18 Amp
product image
STD20N20T4 Picture
SeekIC No. : 00163317 Detail
STD20N20T4: MOSFET N-Ch 200 Volt 18 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD20N20T4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 18 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.1 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-252 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Continuous Drain Current : 18 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Package / Case : TO-252
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.1 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD20N20T4
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C18A
Rds On (Max) @ Id, Vgs125 mOhm @ 10A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 940pF @ 25V
Power - Max90W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs39nC @ 10V