STD25NF10LT4
MOSFET N-Ch 100 Volt 25 Amp
product image
STD25NF10LT4 Picture
SeekIC No. : 00148689 Detail
STD25NF10LT4: MOSFET N-Ch 100 Volt 25 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD25NF10LT4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V Continuous Drain Current : 25 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 35 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK Packaging : Reel
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Package / Case : DPAK
Resistance Drain-Source RDS (on) : 35 mOhms
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V
Continuous Drain Current : 25 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD25NF10LT4
VendorSTMicroelectronics (VA)
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C25A
Rds On (Max) @ Id, Vgs35 mOhm @ 12.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1710pF @ 25V
Power - Max100W
PackagingDigi-Reel?
Gate Charge (Qg) @ Vgs52nC @ 5V