STD26NF10
MOSFET N Ch 100V 0.033 Ohm 25A
product image
STD26NF10 Picture
SeekIC No. : 00149537 Detail
STD26NF10: MOSFET N Ch 100V 0.033 Ohm 25A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD26NF10
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 25 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.038 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Package / Case : DPAK
Continuous Drain Current : 25 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.038 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD26NF10
VendorSTMicroelectronics (VA)
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C25A
Rds On (Max) @ Id, Vgs38 mOhm @ 12.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1550pF @ 25V
Power - Max100W
PackagingDigi-Reel?
Gate Charge (Qg) @ Vgs55nC @ 10V