STD2NC45-1
MOSFET N-Ch, 450V-4.1ohms 1.5A
product image
STD2NC45-1 Picture
SeekIC No. : 00157505 Detail
STD2NC45-1: MOSFET N-Ch, 450V-4.1ohms 1.5A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD2NC45-1
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 450 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 1.5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 4.5 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : IPAK Packaging : Tube
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 1.5 A
Package / Case : IPAK
Drain-Source Breakdown Voltage : 450 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 4.5 Ohms
Features:
` TYPICAL RDS(on) = 4.1
` EXTREMELY HIGH dv/dt CAPABILITY
` 100% AVALANCHE TESTED
` GATE CHARGE MINIMIZED
` NEW HIGH VOLTAGE BENCHMARK
Application
· SWITCH MODE LOW POWER SUPPLIES (SMPS)
· LOW POWER, LOW COST CFL (COMPACT FLUORESCENT LAMPS)
· LOW POWER BATTERY CHARGERS
Specifications
Symbol Parameter
Value
Unit
STD2NC45-1
STQ1NC45
VDS Collector-Source Voltage (VGS = 0 V)
450
V
VDGR Drain-gate Voltage (RGS = 20 k)
450
V
VGS Gate-Source Voltage
±30
ID Drain Current (continuous) at TC = 25
1.5
A
ID Drain Current (continuous) at TC = 100
A
IDM(`) Drain Current (pulsed)
6
PTOT Total Dissipation at TC = 25
30
W
  Derating Factor
0.24
W/
dv/dt(1) Peak Diode Recovery voltage slope
V/ns
Tj
Tstg
Operating Junction Temperature
Storage Temperature
-65 to 150
-65 to 150
(`) Pulse width limited by safe operatng area.
(1) ISD 0.5A, di/dt  100A/s, VDD V(BR)DSS, Tj   TJMAX
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD2NC45-1
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)450V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C1.5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.5 Ohm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 160pF @ 25V
Power - Max30W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs7nC @ 10V