STD4NS25T4
MOSFET N-Ch 250 Volt 4 Amp
product image
STD4NS25T4 Picture
SeekIC No. : 00161579 Detail
STD4NS25T4: MOSFET N-Ch 250 Volt 4 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD4NS25T4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 4 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 1100 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Packaging : Reel
Package / Case : DPAK
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Continuous Drain Current : 4 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 1100 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD4NS25T4
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C4A
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.1 Ohm @ 2A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 355pF @ 25V
Power - Max50W
PackagingDigi-Reel?
Gate Charge (Qg) @ Vgs27nC @ 10V