STD50NH02L-1
MOSFET N-CH 24V 50A I-PAK
product image
STD50NH02L-1 Picture
SeekIC No. : 003430339 Detail
STD50NH02L-1: MOSFET N-CH 24V 50A I-PAK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD50NH02L-1
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: STripFET™ Manufacturer: STMicroelectronics
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Gain : 19.5 dB Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate Drain to Source Voltage (Vdss): 24V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 50A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 10.5 mOhm @ 25A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 1.8V @ 250µA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 24nC @ 10V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 1400pF @ 25V
Power - Max: 60W Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB Supplier Device Package: I-Pak
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 1.8V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 24nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 50A
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Power - Max: 60W
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 1400pF @ 25V
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 10.5 mOhm @ 25A, 10V
Package / Case: TO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device Package: I-Pak
Drain to Source Voltage (Vdss): 24V
Manufacturer: STMicroelectronics
Series: STripFET™
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD50NH02L-1
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Power - Max60W
PackagingTube