STD50NH02LT4
MOSFET N Ch 24V 0.0085 OHM 50A
product image
STD50NH02LT4 Picture
SeekIC No. : 00163301 Detail
STD50NH02LT4: MOSFET N Ch 24V 0.0085 OHM 50A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD50NH02LT4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 24 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 50 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0105 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : DPAK
Continuous Drain Current : 50 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 24 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0105 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD50NH02LT4
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)24V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C50A
Rds On (Max) @ Id, Vgs10.5 mOhm @ 25A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1400pF @ 25V
Power - Max60W
PackagingDigi-Reel?
Gate Charge (Qg) @ Vgs24nC @ 10V