STD70N03L
MOSFET N Ch 30V 0.0059 Ohm 70A
product image
STD70N03L Picture
SeekIC No. : 00162420 Detail
STD70N03L: MOSFET N Ch 30V 0.0059 Ohm 70A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD70N03L
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 70 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0073 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : DPAK
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0073 Ohms
Continuous Drain Current : 70 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD70N03L
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C70A
Rds On (Max) @ Id, Vgs7.3 mOhm @ 35A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2200pF @ 25V
Power - Max70W
PackagingCut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) @ Vgs21nC @ 5V