STEVAL-ISA055V2
Power Management IC Development Tools 0.7A/3.3V SYNC BUCK W/ ENABLE ST1S12
product image
STEVAL-ISA055V2 Picture
SeekIC No. : 00120290 Detail
STEVAL-ISA055V2: Power Management IC Development Tools 0.7A/3.3V SYNC BUCK W/ ENABLE ST1S12
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STEVAL-ISA055V2
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Product : Power Management Modules Type : DC/DC Converters, Regulators & Controllers
Tool Is For Evaluation Of : ST1S12x Input Voltage : 2.5 V to 5.5 V
Output Voltage : 3.3 V
Description
Output Current :
Type : DC/DC Converters, Regulators & Controllers
Product : Power Management Modules
Output Voltage : 3.3 V
Input Voltage : 2.5 V to 5.5 V
Tool Is For Evaluation Of : ST1S12x
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTEVAL-ISA055V2
VendorSTMicroelectronics
CategoryProgrammers, Development Systems
Board TypeFully Populated
Main PurposeDC/DC, Step Down
Regulator TopologyBuck
Outputs and Type1, Non-Isolated
Voltage - Output3.3V
Current - Output700mA
Voltage - Input2.5 ~ 5.5V
Frequency - Switching1.7MHz
Power - Output2.31W