STF10NK50Z
MOSFET POWER MOSFET Zener SuperMESH
product image
STF10NK50Z Picture
SeekIC No. : 00147434 Detail
STF10NK50Z: MOSFET POWER MOSFET Zener SuperMESH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STF10NK50Z
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 9 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 700 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220FP Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220FP
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 9 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 700 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTF10NK50Z
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C9A
Rds On (Max) @ Id, Vgs700 mOhm @ 4.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1219pF @ 25V
Power - Max30W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs39.2nC @ 10V