STF12NM50N
MOSFET N-Ch 500 V 0.33 Ohm 11 A 2nd Gen MDmesh
product image
STF12NM50N Picture
SeekIC No. : 00160139 Detail
STF12NM50N: MOSFET N-Ch 500 V 0.33 Ohm 11 A 2nd Gen MDmesh
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STF12NM50N
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V Continuous Drain Current : 18 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.19 Ohms Configuration : Single
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 18 A
Package / Case : TO-220FP
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.19 Ohms
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTF12NM50N
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C11A
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 5.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 940pF @ 50V
Power - Max25W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs30nC @ 10V