STF16NF25
MOSFET N-Channel 650V Pwr Mosfet
product image
STF16NF25 Picture
SeekIC No. : 00157197 Detail
STF16NF25: MOSFET N-Channel 650V Pwr Mosfet
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STF16NF25
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 13 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.235 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220FP Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Package / Case : TO-220FP
Continuous Drain Current : 13 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.235 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTF16NF25
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C13A
Rds On (Max) @ Id, Vgs235 mOhm @ 6.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 680pF @ 25V
Power - Max25W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs18nC @ 10V