STF20NF06L
MOSFET N-Ch, 60V-0.06ohms 20A
product image
STF20NF06L Picture
SeekIC No. : 00163062 Detail
STF20NF06L: MOSFET N-Ch, 60V-0.06ohms 20A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STF20NF06L
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 18 V Continuous Drain Current : 20 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.07 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220FP Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220FP
Continuous Drain Current : 20 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.07 Ohms
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 18 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTF20NF06L
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs70 mOhm @ 10A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 400pF @ 25V
Power - Max28W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs7.5nC @ 10V