STF5NK52ZD
MOSFET N-CH 52V 4.4A IPAK
product image
STF5NK52ZD Picture
SeekIC No. : 00163923 Detail
STF5NK52ZD: MOSFET N-CH 52V 4.4A IPAK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STF5NK52ZD
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 520 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 4.4 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 1.5 Ohms at 10 V (Typ) Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Packaging : Tube
Description
Mounting Style :
Package / Case :
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 4.4 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 520 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 1.5 Ohms at 10 V (Typ)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTF5NK52ZD
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)520V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C4.4A
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.5 Ohm @ 2.2A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 529pF @ 25V
Power - Max25W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs16.9nC @ 10V