STK0100II
SpecificationsDescriptionThe features of STK0100II: (1)dual supplies, 1 channel; (2)3-stage darlington configuration; (3)metal substrate makes good thermal stability because of built-in temperature compensator; (4)100W min AF power amp, output stage for very low distortion; (5)pins arranged in one...
product image
STK0100II Picture
SeekIC No. : 004507748 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STK0100II
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Specifications
  Connection Diagram
Description
The features of STK0100II: (1)dual supplies, 1 channel; (2)3-stage darlington configuration; (3)metal substrate makes good thermal stability because of built-in temperature compensator; (4)100W min AF power amp, output stage for very low distortion; (5)pins arranged in one direction enables standardization of external printed circuit board.
The absolute maximum ratings of the STK0100II are: (1)maximum supply voltage: ±75V; (2)thermal resistance: 1.0/W; (3)collector current: 15A; (4)junction temperature: 150; (5)storage temperature: 150.