STK10C68-5C45M
product image
STK10C68-5C45M Picture
SeekIC No. : 004507780 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STK10C68-5C45M
Description
Features of the STK10C68-5C45M are:(1)25ns, 35ns, 45ns and 55ns Access Times; (2)STORE to Nonvolatile Elements Initiated by Hardware; (3)RECALL to SRAM Initiated by Hardware or Power Restore; (4)automatic STORE Timing; (5)10mA Typical ICC at 200ns Cycle Time; (6)unlimited READ, WRITE and RECALL Cycles; (7)1,000,000 STORE Cycles to Nonvolatile Elements (Industrial/Commercial); (8)100-Year Data Retention (Industrial/Commercial); (9)commercial, Industrial and Military Temperatures; (10)28-Pin DIP, SOIC and LCC Packages.
The absolute maximum ratings of the STK10C68-5C45M can be summarized as:(1)Voltage on Input Relative to Ground: 0.5V to 7.0V;(2)Voltage on Input Relative to VSS:0.6V to (VCC + 0.5V);(3)Voltage on DQ0-7:0.5V to (VCC + 0.5V);(4)Temperature under Bias: -55°C to 125°C;(5)Storage Temperature: -65°C to 150°C;(6)Power Dissipation: 1 W;(7)DC Output Current (1 output at a time, 1s duration): 15 mA. If you want to know more information such as the electrical characteristics about it, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.