STK11C68-SF45
NVRAM 8Kbx8 4.5-5.5V Softstore
product image
STK11C68-SF45 Picture
SeekIC No. : 00470036 Detail
STK11C68-SF45: NVRAM 8Kbx8 4.5-5.5V Softstore
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STK11C68-SF45
Mfg:
Cypress Semiconductor
  • Qty
  • 0~66
Quick Details
Data Bus Width : 8 bit Memory Size : 64 Kbit
Organization : 8 K x 8 Interface Type : Parallel
Access Time : 45 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Operating Current : 65 mA
Maximum Operating Temperature : + 70 C Minimum Operating Temperature : 0 C
Package / Case : SOIC-28 Packaging : Tube
Interface Type : Parallel
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Minimum Operating Temperature : 0 C
Packaging : Tube
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Memory Size : 64 Kbit
Organization : 8 K x 8
Access Time : 45 ns
Operating Current : 65 mA
Package / Case : SOIC-28
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTK11C68-SF45
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size64K (8K x 8)
Speed45ns
InterfaceParallel
Package / Case28-SOIC
PackagingTube
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C