STK11C88-SF45
NVRAM 32Kbx8 4.5-5V Softstore
product image
STK11C88-SF45 Picture
SeekIC No. : 00470329 Detail
STK11C88-SF45: NVRAM 32Kbx8 4.5-5V Softstore
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STK11C88-SF45
Mfg:
Cypress Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Data Bus Width : 8 bit Memory Size : 256 Kbit
Organization : 32 K x 8 Interface Type : Parallel
Access Time : 45 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Operating Current : 70 mA
Maximum Operating Temperature : + 70 C Minimum Operating Temperature : 0 C
Package / Case : SOIC-28 Packaging : Tube
Interface Type : Parallel
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Minimum Operating Temperature : 0 C
Packaging : Tube
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Memory Size : 256 Kbit
Organization : 32 K x 8
Operating Current : 70 mA
Access Time : 45 ns
Package / Case : SOIC-28
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTK11C88-SF45
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size256K (32K x 8)
Speed45ns
InterfaceParallel
Package / Case28-SOIC
PackagingTube
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C