STK14C88-5C45M
NVRAM 32Kx8 AutoStore nvSRAM
product image
STK14C88-5C45M Picture
SeekIC No. : 00470021 Detail
STK14C88-5C45M: NVRAM 32Kx8 AutoStore nvSRAM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STK14C88-5C45M
Mfg:
Cypress Semiconductor
  • Qty
  • 0~18
Quick Details
Data Bus Width : 8 bit Memory Size : 256 Kbit
Organization : 32 K x 8 Interface Type : Parallel
Access Time : 45 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Operating Current : 85 mA
Maximum Operating Temperature : + 125 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Package / Case : SBCDIP Packaging : Tube
Description
Data Bus Width : 8 bit
Interface Type : Parallel
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Packaging : Tube
Operating Current : 85 mA
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Memory Size : 256 Kbit
Organization : 32 K x 8
Access Time : 45 ns
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Package / Case : SBCDIP
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTK14C88-5C45M
VendorCypress Semiconductor Corp
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size256K (32K x 8)
Speed45ns
InterfaceParallel
Package / Case32-CDIP
PackagingTube
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C