STK28N3LLH5
MOSFET N-CH 30V STripFET 28A
product image
STK28N3LLH5 Picture
SeekIC No. : 00163815 Detail
STK28N3LLH5: MOSFET N-CH 30V STripFET 28A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STK28N3LLH5
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 22 V Continuous Drain Current : 28 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0045 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : PolarPAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Continuous Drain Current : 28 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0045 Ohms
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 22 V
Package / Case : PolarPAK
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTK28N3LLH5
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C28A
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.5 mOhm @ 14A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2300pF @ 25V
Power - Max5.2W
PackagingCut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) @ Vgs19nC @ 4.5V