STL9NK30Z
MOSFET N-Ch 300 Volt 9 Amp
product image
STL9NK30Z Picture
SeekIC No. : 00160174 Detail
STL9NK30Z: MOSFET N-Ch 300 Volt 9 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STL9NK30Z
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 300 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 9 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.4 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : PowerFLAT Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 9 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.4 Ohms
Drain-Source Breakdown Voltage : 300 V
Package / Case : PowerFLAT
Features:
 TYPICAL RDS(on) = 0.36
 EXTREMELY HIGH dv/dt CAPABILITY
 IMPROVED ESD CAPABILITY
 100% AVALANCHE RATED
 GATE CHARGE MINIMIZED
 VERY LOW INTRINSIC CAPACITANCES
 VERY GOOD MANUFACTURING REPEATIBILITY
Application
 LIGHTING
IDEAL FOR OFF-LINE POWER SUPPLIES,ADAPTORS AND PFC
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
VDS Drain-source Voltage (VGS = 0) 300 V
VDGR Drain-gate Voltage (RGS = 20 k ) 300 V
VGS Gate- source Voltage ± 30 V
ID(2) Drain Current (continuos) at TC = 25(Steady State)
Drain Current (continuos) at TC = 100
9
A
A
IDM(2) Drain Current (pulsed) 36 A
PTOT(2) Total Dissipation at TC = 25(Steady State) 2.5 W
Ptot(1) Total Dissipation at TC = 25 75 W
  Derating Factor 0.6 W/
VESD(G-S) Gate source ESD(HBM-C=100pF, R=1.5K) 3000 V/ns
dv/dt(5) Peak Diode Recovery voltage slope 4.5 V/ns