STM1061N16WX6F
Supervisory Circuits 1.6V Active Lo Open Drain Voltage Detect
product image
STM1061N16WX6F Picture
SeekIC No. : 00543295 Detail
STM1061N16WX6F: Supervisory Circuits 1.6V Active Lo Open Drain Voltage Detect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STM1061N16WX6F
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 1.6 V
Undervoltage Threshold : 1.568 V Overvoltage Threshold : 1.632 V
Output Type : Active Low, Open Drain Manual Reset : Not Resettable
Watchdog : No Watchdog Battery Backup Switching : No
Supply Voltage - Max : 6 V Supply Voltage - Min : 0.7 V
Supply Current (Typ) : 3.6 uA Maximum Power Dissipation : 320 mW
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-23-3 Packaging : Reel
Description
Power-Up Reset Delay (Typ) :
Manual Reset : Not Resettable
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Active Low, Open Drain
Packaging : Reel
Number of Voltages Monitored : 1
Watchdog : No Watchdog
Maximum Power Dissipation : 320 mW
Supply Voltage - Max : 6 V
Package / Case : SOT-23-3
Supply Voltage - Min : 0.7 V
Supply Current (Typ) : 3.6 uA
Battery Backup Switching : No
Monitored Voltage : 1.6 V
Undervoltage Threshold : 1.568 V
Overvoltage Threshold : 1.632 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTM1061N16WX6F
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Package / CaseSOT-23-3
PackagingCut Tape (CT)
Number of Voltages Monitored1
Reset Timeout30 s Typical Propagation Delay
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold1.6V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C